Ogrzewanie na podczerwień – zalety i wady

W Polsce ogrzewanie na podczerwień nie jest zbyt popularne. Warto jednak przyjrzeć się bliżej temu typowi ogrzewania budynków. Jakie są jego najważniejsze zalety i wady?

Nowoczesne ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje promieniowanie podczerwone, które naturalnie emitowane jest między innymi przez Słońce, a także przez ogniska czy żarówki.

Tego typu energię wytwarzają także specjalne urządzenia – promienniki podczerwieni, które mogą być wykorzystane jako ogrzewanie domu czy mieszkania. Ogrzewanie na podczerwień to ogrzewanie elektryczne, które działa od razu – bez potrzeby tworzenia skomplikowanych instalacji.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie na podczerwień? Jakie są główne wady tego typu ogrzewania?

Zalety ogrzewania na podczerwień:

• Komfort – ogrzewanie na podczerwień pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego w domu, ale również wygodę możemy dostrzec na innych płaszczyznach – takie ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe, a także pozwala na programowanie działania przez sterowniki, piloty.
• Estetyka – ogrzewanie domu na podczerwień wykorzystuje najczęściej specjalne panele o eleganckim wyglądzie albo maty układane na podłogach, ścianach, a nawet sufitach, dlatego też nie zaburza estetyki aranżacji.
• Zdrowie – ogrzewanie elektryczne na podczerwień jest polecane dla alergików, ponieważ nie powoduje ruchu kurzu tak, jak ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami.
• Ekologia – tego typu ogrzewanie elektryczne nie przyczynia się do nadmiernego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, w tym także do emisji smogu, który w Polsce jest bardzo dużym problemem.
• Oszczędność – wbrew pozorom, takie ogrzewanie elektryczne wcale nie jest kosztowne w montażu oraz w eksploatacji.
• Wytrzymałość – dobrej jakości promienniki podczerwieni potrafią działać bez zarzutu na lata.
• Łatwy montaż – bez potrzeby instalacji kotła i prowadzenia rur centralnego ogrzewania, co doskonale sprawdza się zarówno w nowych, jak i istniejących już budynkach.

Wady ogrzewania na podczerwień:

• Nie pozwala na podgrzewanie wody – konieczne jest ogrzewanie jej w innych sposób, gdy do mieszkania nie jest doprowadzana ciepła woda użytkowa.
• Najlepsze w ocieplonych budynkach – wtedy pozwalają na uzyskanie najlepszej skuteczności i najniższych kosztów.
• Wyższa cena promienników podczerwieni – kosztują więcej niż zwykłe grzejniki, ale warto traktować je jako przyszłościową inwestycję, która będzie mogła zwrócić się w krótkim czasie.

Zatem ogrzewanie na podczerwień to interesujący sposób na ogrzewanie domu, które może sprawdzić się jako alternatywa dla tradycyjnych metod grzewczych.